mms_20200122_08531827 stycznia 2020  roku przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz 15. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ tego właśnie dnia – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Uczniowie klas pierwszych i drugich naszego liceum zwiedzili wczoraj Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Towarzyszami tej „nie – zwykłej” lekcji historii byli francuscy licealiści z Institut La Salle w Douai. Po zwiedzeniu terenu obozu Auschwitz – Birkenau uczniowie obu szkół wzięli udział w spotkaniu  z dyrektorem Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, panem Leszkiem Szusterem. Kierowana przez niego instytucja ma na celu działalność oświatowo- wychowawczą i kulturalną w oparciu o historię KL Auschwitz – Birkenau dla młodzieży z całego świata. Tragiczna rzeczywistość obozowa staje się tu bazą do rozważań młodego pokolenia nad problemami współczesności.

W dyskusji, młodzież zwróciła uwagę, że  największe ludobójstwo XX wieku jest dla nas wszystkich przestrogą, aby podobna tragedia nigdy więcej się nie wydarzyła, a zadaniem przyszłych pokoleń jest Pamięć o tym, jak ważny jest szacunek dla drugiego człowieka.

mms_20200122_085310