16 grudnia 2022 odbyła się w szkole akademia związana z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Występ artystyczny został przygotowany przez uczniów klas licealnych wstępnej i pierwszych. Ta ważna lekcja historii ukazała doskonale grozę stanu wojennego i atmosferę ówczesnych czasów.

Uczniowie przybliżyli nam, poprzez swoje talenty wokalno-artystyczne, kontekst historyczny, a piosenki były wspaniałym dopełnieniem. Występ rozpoczął się scenką dzieci pragnących obejrzeć teleranek, a zamiast tego można było usłyszeć przemówienie gen. W. Jaruzelskiego. Takie piosenki jak „Dekret o Stanie Wojennym. Dezyderata” czy „Trzynastego Grudnia” idealnie odzwierciedliły emocje strachu, niepewności, które panowały od grudnia 1981 r. Nie zabrakło również tak ważnego wiersza jak „Raport z oblężonego Miasta” Zbigniewa Herberta – utwór odnoszący się bezpośrednio do stanu wojennego.
Na zakończenie uczniowie zaśpiewali, w sposób wręcz mistrzowski, piosenkę „Mury” ówczesnego barda Jacka Kaczmarskiego. Pieśń ta stała się niepisanym hymnem opozycji. Występującym uczniom akompaniował grą na trąbce licealista, Jacek z klasy 1B, który miał możliwość zaprezentowania swój talent, jak reszta uczestników.

thumbnail-2

thumbnail-3

thumbnail-4

Chapeau bas dla wszystkich występujących uczniów!