13 grudnia 2016 r. klasy pierwsze i trzecie naszego liceum miały okazję gościć w naszej szkole dialektologa dr. Artura Czesaka. Było to dla nas wyjątkowe spotkanie, ponieważ dr Czesak z zafascynowaniem opowiadał nam o polskich dialektach. Zapytacie, cóż to takiego dialekt? Nic innego jak „swojskie” pogadanki, cyli wselakiego rodzaju godanie! Podczas prelekcji uświadomiliśmy sobie, jak rzadko zastanawiamy się nad swoją  mową, np. dlaczego jedni zaciągają, inni zamiast „ch” mówią „k” na końcu poszczególnych wyrazów. Dr Czesak pokazał nam książki, które zostały napisane różnymi dialektami. Dla niektórych wyrazy wyglądały „jak z kosmosu” i ciężko było cokolwiek zrozumieć bez pomocy słowników. Myślę, że każdy wyniósł wystarczająco dużo z tego wykładu, zwłaszcza trzecioklasiści! Kto wie, być może przyda się ta wiedza na maturze. 🙂 Jeszcze raz dziękujemy Panu dr. Arturowi Czesakowi, mając nadzieję na kolejne spotkanie.

Karolina Kłosowska

Zobacz kilka zdjęć

Zajrzyj na stronę doktora Czesaka, na której wspomniał miło o spotkaniu w naszej szkole 🙂