Dziś na przerwach (lekcje odbywały się według planu) niepodzielnie królowała Ludolfina, szerszemu gronu znana po prostu jako wszechobecna i wszędobylska liczba Pi. Swoje romantyczne imię Ludolfina zawdzięcza holenderskiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który pod koniec XVI wieku obliczył jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Natomiast w 1988 r. amerykański fizyk Larry Shaw rozpoczął obchodzenie Dnia Pi 14 marca (w zapisie amerykańskim datę tę zapisuje się jako 3.14). Święto Pi, jako dzień, w którym w zabawny i sympatyczny sposób popularyzuje się matematykę, szybko zyskało wielu oddanych fanów i rozpowszechniło się w świecie.
A u nas? Dzień królowej nauk – jak na Złotym Rogu przystało – przybrał formę Matematyki na Językach. Uczniowie i nauczyciele mogli popróbować swoich sił w rozwiązywaniu zadań matematycznych w językach obcych. I to ilu! Była matematyka na Białorusi, Filipinach, Łotwie, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, w Belgii, Chinach, Czechach, Danii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, a nawet u Majów! Określenie Szkoła na Językach chyba nie jest w tym wypadku przesadą. Można było nauczyć się nowych słów i pojęć matematycznych, poznać zasady budowy liczebników w różnych językach, systemy szkolne poszczególnych państw lub po prostu porozmawiać o tym, jak to jest gdzie indziej. Stanowiska przygotowali bowiem uczniowie pochodzący z tych krajów, ci którzy spędzili w nich dłuższy czas lub zainteresowani ich językiem i kulturą. Przy stoliku o nazwie πękne π można było oddać się twórczości artystycznej.
Ponadto każda klasa przygotowała plakat, a chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na najciekawsze przebranie pod hasłem „Jestem Pi”. Jury nie miało łatwego zadania! Konkurs na plakat wygrały klasy 3b gimnazjum i IIIB liceum, a w kategorii przebranie wszystkich zdystansowała Magda Czeleń, autorka własnoręcznie wykonanego zestawu biżuterii w kształcie Ludolfiny. Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy pani Urszuli Adamskiej za inicjatywę, przygotowanie i koordynowanie całości dzisiejszej imprezy!
Niestety z powodu deszczu nie udało się ułożyć Pi na boisku, ale nic straconego – nadrobimy to w słoneczny dzień!
Zapraszamy do galerii zdjęć…
…do odwiedzenia kilku ciekawych miejsc w sieci:
- Rozwinięcie Pi
- Pi na poważnie
- Ciekawostki o Pi
- Pi-ematy, czyli jak zapamiętać liczbę Pi
- Pi literacko
- Pi kulinarnie
- Pi z przymrużeniem oka
…oraz do własnych poszukiwań 🙂