Sesja Młodopolska (1)W ramach tegorocznej Sesji młodopolskiej  22.11.2022 klasy maturalne oraz III A miały okazję wybrać się do Rydlówki – znanego miejsca akcji dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele” oraz realnego miejsca wesela dwojga bohaterów jego dzieła mającego miejsce w  listopadzie 1900 roku – Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla.

Oczekując na przewodnika, mieliśmy okazję podziwiać XIX-wieczny dworek z zewnątrz oraz świeżo osadzonego chochoła.

Po przywitaniu z przewodnikiem i krótkim omówieniu planu zwiedzania udaliśmy się do wnętrza dworku. Wycieczka objęła zapoznanie się z trzema głównymi pomieszczeniami miejsca akcji „Wesela” – sali jadalnej przyjmującej także funkcję sali balowej w trakcie dawnych przyjęć, pomieszczenie z pamiątkami i prezentami gości weselnych oraz salę z dawnymi, oryginalnymi meblami i zdjęciami uczestników Wesela, którego gościem był również sam Wyspiański. Pomieszczenia łączył korytarz, w którym mogliśmy podziwiać dawne stroje ludowe, w które ponad 100 lat temu ubrani byli bronowiczanie.

Zwiedzanie objęło omówienie wszystkich pomieszczeń, w których znajdowały się stare rekwizyty takie jak prawie 200-letnia skrzynia ludowa czy też oryginalne portrety gości weselnych autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii, miejscu akcji i przebiegu Wesela, motywacjach Wyspiańskiego do napisania dramatu oraz sporach rodzinnych dotyczących małżeństwa. Poruszył też kwestie genezy powstania obrazów znajdujących się na ścianach oraz ich autorów, a także sytuacji finansowej obu zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin uczestniczących w Weselu – Tetmajerów i Rydlów. Oprowadzający wspomniał też o miejscu, w którym Wyspiański stał i obserwował przebieg biesiady.

Zwiedzanie trwało około godziny i zakończyło się zaproszeniem  do powrotu do Rydlówki. Przewodnik wspomniał także, że do dziś oba domy – Rydlówka i stojąca w pobliżu Tetmajerówka – są własnością ich pierwotnych posiadaczy – rodu Rydlów i Tetmajerów.

Opinie klasy nt. wyjścia były bardzo pozytywne – uczniowie chwalili zaangażowanie przewodnika i ciekawą treść, którą przekazał w trakcie zwiedzania, jak również atmosferę, jaka panowała w Rydlówce pełniącej dziś rolę muzeum.

W  wiosennej edycji Sesji młodopolskiej wezmą udział klasy pierwsze i drugie naszego Liceum.

Hubert Pietrus, 4AP