Uczestniczymy  w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Raz w miesiącu wychodzimy do Kina Pod Baranami, by pod okiem filmoznawców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oglądać filmy, które poruszają problemy współczesnego świata. Oglądamy filmy, ale też rozmawiamy o nich, ponieważ każda projekcja poprzedzona jest wprowadzeniem i kończy się dyskusją. Sens uczestnictwa w programie najlepiej oddają słowa jego Ambasadora, Jerzego Stuhra –

Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest  młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.

Widzieliśmy już Wymyk, czyli uniwersalną opowieść o wyzwaniach człowieczeństwa oraz Amy, biografię wokalistki jazzowej, ukazującą blaski i cienie sławy. W poniedziałek obejrzymy szwedzką produkcję Zjazd absolwentów, która odsłania mechanizmy społecznej opresji.

Ciekawe linki:

Kino pod Baranami

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej