We wtorek, 28 III 2017 r., klasa IB naszego Liceum wybrała się w ramach wiedzy o kulturze oraz religii na krótką wycieczkę do krakowskiej cerkwi greckokatolickiej, która znajduje się przy ul. Wiślnej 11.
Przywitał nas proboszcz tutejszej parafii, ks. Piotr Pawliszcze. Poznaliśmy historię wyznania oraz kościoła, w którym wierni rytu wschodniego – Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej – biorą udział w nabożeństwach. Mogliśmy podziwiać ikonostas, mający jednak cechy malarstwa zachodniego, bo został zaprojektowany przez samego Jana Matejkę. Na ścianach znajdują się też dwie ikony autorstwa znanego malarza współczesnego – Jerzego Nowosielskiego.
Poznaliśmy różnice w obu obrządkach (wschodnim i zachodnim), ale także to, co nas łączy. Oczyma wyobraźni mogliśmy widzieć rytuały cerkiewne, tradycyjne korony nad nowożeńcami, przystępowanie do sakramentów etc. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji, kto i kiedy może przechodzić przez Carskie Wrota. Wystrój świątyni, jakże odmienny od kościoła z obrządku zachodniego, zrobił na nas duże wrażenie.
Na zakończenie wycieczki przewodnicząca klasy podziękowała ks. Piotrowi za interesującą prelekcję.