Wtorkowy wieczór 14 listopada uczniowie klasy ID wraz z wychowawczynią i uczennicami klasy IA oraz IIA spędzili w Krakowskim Teatrze Scena STU, który działa od 1997 roku i jest kontynuacją tradycji Studenckiego Teatru Uwaga założonego w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, aktualnie dyrektora artystycznego tej instytucji.

Mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl Tartuffe Moliera w reżyserii Krzysztofa Pluskoty z doskonałą obsadą. Wśród aktorów występujących na scenie znaleźli się między innymi Maria Seweryn i Andrzej Deskur. Postacią, która wzbudziła naszą największą sympatię była Doryna, pokojówka pracująca w domu Orgona. Zachwyciła nas swoją siłą przekonywania zabarwioną inteligencją i humorem.

Molierowski tekst, w nieco uwspółcześnionym tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza, zreinterpretowany na deskach krakowskiego teatru, świeci na rozmaite sposoby przestrogami dla tych, którzy bywają opętani przez różnego rodzaju manie i ulegają pozorom, a raczej wyreżyserowanym maskom, pod którymi ukrywają się rozmaici oszuści. To fragment jednej z recenzji, która potwierdza, że oświeceniowy pisarz zawarł w swojej komedii przestrogę, która ma wymiar ponadczasowy. Warto dodać, że zakończenie spektaklu różni się od wersji książkowej Moliera, bo nie znajdujemy tu happy endu, co jeszcze bardziej uzmysławia współczesnemu odbiorcy wagę poruszonego problemu. Teatr jest więc sztuką wyobraźni, w której artyzm łączy się z walorami edukacyjnymi.

To było nasze pierwsze klasowe wyjście do teatru. Kolejne zaplanowaliśmy na styczeń.

Uczniowie klasy ID z wychowawczynią

399925669_1578333875907353_7202878265403994809_n