2W czwartek 15 kwietnia uczniowie klasy IIAG i IIAP naszego liceum wzięli udział – oczywiście online – w Matematycznym Czwartku na UJ.

3

 

 

 

Było to interaktywne spotkanie złożone z trzech części.  Najpierw wykład pana dra hab. Marcina Dumnickiego z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ pt. „Po co krasnoludkom teoria kodowania?”.

7Dowiedzieliśmy się mnóstwa interesujących rzeczy: dlaczego krasnoludków było 7, czemu jeden z nich nazywał się Hamming 🙂 ,  co to jest doskonały kod Hamminga, co to kurkod i jaka jest teoria liczby garbów wielbłąda!

 

 

A tak poważnie, to dr Dumnicki niezwykle zajmująco opowiadał o kodach, sposobach kodowania i łamania kodów – sami też mogliśmy spróbować sił  w tych działaniach.

 

4Następnie wzięliśmy udział w zabawnym matematycznym quizie z nagrodami,

 

 

 

6

 

5a na końcu umożliwiono nam przeprowadzenie swego rodzaju rozmowy z jednym ze studentów Wydziału Matematyki – pan Filip student matematyki i klimatologii opowiedział bardzo dużo o studiowaniu w ogóle, a w szczególności na tym wydziale,  jaka panuje tam atmosfera, na co zwrócić uwagę przy wyborze studiów i czy warto zostać matematykiem 🙂

Spotkanie, zaplanowane na 100 minut, przedłużyło się, ale było tak ciekawe, że czekamy z niecierpliwością na następne!