Balladyna-STU PREMIERA 2

Balladyna-Slowacki-Teatr-STU-8Dnia 20. 10. 2019 r. w krakowskim Teatrze STU odbyła się premiera Balladyna-Slowacki-Teatr-STU 3spektaklu pt „Balladyna” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty, na motywach dzieła Juliusza Słowackiego pt „Balladyna”. Grupa maturzystów naszej szkoły wraz z polonistką, Panią Katarzyną Bombą miała okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Mieliśmy szczęście być zaproszeni przez samego Dyrektora, Pana Krzysztofa Jasińskiego.

Sztuka ta opowiada historię bezwzględnej walki o władzę, w której sfera profanum spotyka się ze światem nadprzyrodzonym.

Balladyna-Slowacki-Teatr-STU-4

Jednym z elementów spektaklu, na które warto zwrócić uwagę jest muzyka i gra świateł. Wprowadzają one widza w pewnego rodzaju trans. Muzyka, stylizowana na prasłowiańską, oparta na motywach ludowych, w połączeniu z efektownym oświetleniem, pozwalały nam się wczuć w nastrój panujący w realizacji znanej tragedii. W inscenizacji zabrzmiały utwory czołowych zespołów współczesnego nurtu muzyki folk- Kapela ze Wsi Warszawa i Żywiołak. Kostiumy, scenografia i choreografia były ciekawym dopełnieniem całości.

Warto wspomnieć też o grze aktorskiej, która naprawdę nam się podobała. Ciekawą postacią była tytułowa Balladyna, w którą wcieliła się Zuzanna Skolias – absolwentka naszej szkoły. Po spektaklu, w czasie bankietu w pięknym teatralnym foyer, mieliśmy okazję spotkać się z Zuzanną, która opowiedziała nam o zawodzie aktora i o wszelkich przygotowaniach związanych z wystawieniem sztuki. Ten wieczór na pewno zapadnie każdemu z nas na długo w pamięci. Było cudownie!STU PREMIERA 6