Jak co roku w XVII LO im. Młodej Polski odbywa się SESJA MŁODOPOLSKA.

5 kwietnia uczniowie klas  I A i II B liceum wybrali się pod opieką pani Elwiry Sobczyk – głównej organizatorki, pani Katarzyny Bomby i pani Wiesławy Adamczyk na młodopolski spacer, którego głównym celem była wizyta w słynnej na całą Europę młodopolskiej kawiarni literackiej zwanej „Jamą Michalika”.

Po tym niezwykłym wnętrzu oprowadzali nas uczniowie klas pierwszych – Łucja Deryło, Kamila Bieńkowska, Anna Szacoń i Mateusz Skrzypek.

Na młodopolskim szlaku oprócz słynnej siedziby kabaretu „Zielony Balonik” (gdzie podziwialiśmy ponad stuletnie dzieła rożnych krakowskich mistrzów fin de siècle’u , delektując się herbatą i sławnym przepysznym „Tortem Michalik”) odwiedziliśmy miejsca związane z najbardziej znanym Artystą tamtej doby –  Stanisławem Wyspiańskim:

  • gmach Akademii Sztuk Pięknych (gdzie pod okiem Jana Matejki artysta studiował),
  • Dom Jana Matejki, Kościół Mariacki (a w nim zachwycające polichromie, przy których tworzeniu pracował młody Wyspiański),
  • dom (przy placu Mariackim), w którym miał pracownię oraz pisał arcydzieło – „Wesele”,
  • pawilon Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych (gdzie zrealizowane zostały trzy projekty witraży Wyspiańskiego),
  • kościół Franciszkanów – praktycznie w całości „udekorowany” przez genialnego secesyjnego Twórcę. Zachwyciły nas witraże, szczególnie słynny „Bóg Ojciec – Stań się” oraz przepiękna polichromia (na ścianach świątyni „kwitną” m.in. róże, bratki, nasturcje, lilie…

Czas spędzony na młodopolskim szlaku był bardzo cenną lekcją literatury, sztuki i architektury, na dodatek nasze dzisiejsze „lekcje” odbywały się w pięknych okolicznościach wiosennej przyrody.

Obejrzyj prezentację z tego wydarzenia: