WhatsApp Image 2019-11-10 at 05.47.10Od września ubiegłego roku nasza szkoła uczestniczy w projekcie Unis en Europe, który realizujemy wraz ze szkołami z Niemiec, Włoch, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii w ramach programu Erasmus+.

W dniach 10-16 listopada odbywa się trzecie już spotkanie partnerów projektu. Tym razem gospodarzem jest Escola Segundaria Miguel Torga w Queluz w Portugalii. Nasza siedmioosobowa ekipa poleciała do Lizbony już w niedzielę, gdzie czeka ich bardzo intensywny tydzień (klik, klik! -> program spotkania w Portugalii) Systematycznie będziemy publikować ich relacje z pobytu.

Dzień 1 (poniedziałek) – Marysia:

Bom dia z Lizbony!
Dziś był nasz pierwszy pełny dzień ze wszystkimi. Poznaliśmy się i zaprezentowaliśmy nasze filmy o miejscach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w każdym kraju partnerskim. Filmy wykonaliśmy przed wyjazdem. Po południu zwiedzaliśmy historyczną dzielnicę Lizbony Belém ze słynną wieżą, Pomnikiem Odkrywców i klasztorem Hieronimitów. Zjedliśmy pasteis de nata – lokalne, pyszne ciastka i obejrzeliśmy wspaniały zachód słońca. Mamy nadzieję, że następne dni będą wyglądały tak samo pięknie!
WhatsApp Image 2019-11-11 at 09.39.26 IMG_7871 IMG_7882 IMG_788

Dzień 3 (środa) – Lena:

Dzisiaj zwiedzaliśmy Sintrę.
Wczesnym rankiem opuściliśmy Lizbonę i ruszyliśmy w stronę gór. Droga do pałacu była bardzo urozmaicona przez tutejsze przepiękne pejzaże górskie. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swe walory krajobrazowe. O godzinie 10:00 dojechaliśmy do Palàcio da Pena, który zwiedzaliśmy w trzech grupach językowych: angielskiej, francuskiej i portugalskiej. Palacio da Pena pochodzi z XV wieku, został przebudowany w XIX wieku przez króla Ferdynanda II i stanowi jeden z siedmiu cudów Portugalii.

Następnie pojechaliśmy na Praia Grande, czyli dosłownie dużą plażę. Spędziliśmy tam prawie dwie godziny, które przeznaczyliśmy głównie na zjedzenie lunchu i podziwianie piękna Oceanu Atlantyckiego. Późnym popołudniem zachwycaliśmy się zachodem słońca na Capo da Roca – najdalej na zachód wysuniętym punktem lądu stałego Europy. Pomimo wiatru pogoda nam dopisała. Wieczorem zatrzymaliśmy się w niesamowitym punkcie widokowym Boca do Inferno, gdzie ogromne fale rozbijające się o skały zapierały dech w piersiach .

image3 image5 WhatsApp Image 2019-11-13 at 18.15.17 image6