Cierpliwie czekając na wyjścia w realu, bywamy od czasu do czasu tu i ówdzie. Nauczanie zdalne (cokolwiek o nim myślimy) przyniosło bowiem nową jakość w postaci upowszechnienia się wirtualnych spotkań z ciekawymi ludźmi, zwiedzania muzeów, wystaw i miejsc, w które być może nie mielibyśmy okazji dotrzeć. Dodatkową zaletą tego rodzaju zajęć jest przełamanie codziennej rutyny: nowy temat, nowy prowadzący, inne spojrzenie na temat – to zawsze ożywia szare komórki 🙂

W ostatni wtorek klasa IIAP wzięła udział w spotkaniu dotyczącym kultury sarmackiej w dawnej Polsce, zorganizowanym przez edukatorów Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z cyklem życia w rodzinie szlacheckiej w XVII wieku: prześledziliśmy obyczaje dotyczące narodzin, wychowania, edukacji chłopców i dziewcząt, życia publicznego i domowego, kuchni i posiłków, obchodzenia uroczystości aż do ostatnich dni życia i pogrzebu. Niestandardowe podejście do tematu, liczne ilustracje, a nawet nowe słownictwo (sic!) sprawiły, że temat stał się nam zdecydowanie bliższy.

 

Wilanów3Wilanów4