WhatsApp Image 2023-02-13 at 15.24.56W piątek 27 stycznia uczniowie klasy IA uczestniczyli w lekcji muzealnej, która odbyła się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, bo właśnie tam znajdują się kolekcje rzeźb, obrazów i eksponatów sztuki cerkiewnej. Tworzą one dwie galerie: „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek” oraz „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”.

 

 

 

 

 

 

WhatsApp Image 2023-02-13 at 15.26.02Pani przewodnik wprowadziła nas w tajniki sztuki średniowiecznej. Podziwialiśmy rzeźby oraz malarstwo tablicowe z charakterystyczną perspektywą hierarchiczną. Poznaliśmy kanon średniowiecznej mody. Umiemy również rozpoznać typy ikonografii.

W czasie lekcji muzealnej usłyszeliśmy  wiele ciekawostek na temat sposobu tworzenia średniowiecznych obrazów, począwszy od metody wytwarzania farby, poprzez etapy powstawania dzieła, a jednym z nich było na przykład wyklejanie płatkami złota malowanej deski, aż po wypełnianie szkiców temperą.

To była ciekawa lekcja historii sztuki. Przed nami kolejne, w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.

WhatsApp Image 2023-02-13 at 15.23.23