17_lo_konkurs_A2
8 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości odbył się
w naszej szkole konkurs historyczny pt. Rola Krakowa w odzyskaniu niepodległości.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Uczestnicy naszego konkursu rozpoczęli przygotowania do niego już w połowie września, zobowiązani byli bowiem do przestudiowania fachowej literatury a zwłaszcza publikacji Małopolskiego Centrum Edukacji „Rola Krakowa w odzyskaniu niepodległości. Znaczenie Rady Regencyjnej w uformowaniu się ustroju państwa polskiego”. Trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas musiały wykazać się nie lada wiedzą, żeby przechodzić kolejne etapy konkursu. Zagadnienia obejmowały bowiem dzieje ziem polskich na przełomie XIX i XX wieku, I wojnę światową oraz okres powojenny, w którym powstało i ukształtowało się niepodległe Państwo Polskie. Szczególną uwagę organizatorzy przywiązali do historii lokalnej, czyli dziejów naszego miasta w omawianym okresie i roli Krakowa i Krakowian w odzyskaniu wolności.

konferansjerzy konkurs DSC01365

W trzech etapach konkursu uczniowie odpowiadali na różnorodne pytania – zarówno szybkie, typu testowego, jak i otwarte, opisowe, obudowane mapami, ilustracjami czy biogramami postaci. Musieli poznać wiele związanych z tematyką konkursu miejsc na mapie Krakowa oraz zidentyfikować osoby, które odmieniły nasze miasto na przełomie XIX i XX wieku. Nie było łatwo!

Dopingujący mogli również spróbować swoich sił w otwartym konkursie dla publiczności.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce – ICG

I miejsce ICG

Drużyna klasy ICG w składzie (od lewej): Jakub Teichman, Kacper Krasucki, Jakub Kmiecik

II miejsce – IIIA

II miejsce IIIA

Drużyna klasy IIIA w składzie (od lewej): Aleksander Przeździecki, Kinga Arlet-Głowacka, Jakub Raźny

III miejsce – IIA

III miejsce IIA

Drużyna klasy IIA w składzie (od lewej): Karolina Kempa, Hubert Wełyczko-Nabagło, Alicja Grabińska

Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy publiczności za fantastyczny doping swoich drużyn.

publiczność

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Małopolskie Centrum Edukacji, Biblioteka Polskiej Piosenki oraz nieoceniona Szkolna Rada Rodziców.

IPN logo MCE logo BPP logo logo zso7