20191022_110151[1]

W ramach VII. Tygodnia Konstytucyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, we wtorek 22 października, uczniowie klas drugich liceum spotkali się z sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie, panem Maciejem Czajką. Tematem rozmowy była przemoc słowna oraz związane z tym zjawiskiem aspekty prawne.

Czym jest przemoc słowna? Jakie mechanizmy rządzą tym zjawiskiem i jakie niesie ono zagrożenia? Czy może ona przynieść tragiczne skutki? Czy zachowania te są karane przez polskie prawo? Gdzie przebiega granica między zapobieganiem mowie nienawiści, a wolnością słowa i wyrażania własnej opinii? – na te i inne pytania usiłowaliśmy znaleźć odpowiedź podczas tej niecodziennej lekcji wos.

Na koniec pan sędzia zaprosił uczniów na rozprawę sądową, podczas której rozpatrzony zostanie przypadek wpisujący się w tematykę spotkania.