tn_sad 113 listopada uczniowie drugich klasy licealnych naszej szkoły zostali zaproszeni do uczestnictwa w rozprawie w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Było to dla wszystkich wielkie przeżycie. Proces dotyczył bardzo poważnych przestępstw na tle nienawiści rasowej i zakończył się surowym wyrokiem skazującym. Uczniowie obserwowali przebieg całej rozprawy, wysłuchali objaśnień sędziego, mieli możność porozmawiania z obrońcami oskarżonego i z oskarżającym prokuratorem. Rozmowy dotyczyły tak samej rozprawy jak i zawodów prawniczych, ich znaczenia, specyfiki i roli w życiu społecznym. Niektórzy, zafascynowani powagą i niezwykłością miejsca jakim okazał się Sąd, zaczęli snuć plany studiów prawniczych i nie mogli się oprzeć pokusie przymierzenia sędziowskiej togi i zajęcia choć na chwilę miejsce za stołem sędziowskim. Te kończące wizytę wesołe chwile pozwoliły oddalić na moment przygnębiającą atmosferę obejrzanej rozprawy.