W trudnym czasie  izolacji społecznej bardziej doceniamy kontakty międzyludzkie i wydarzenia, których byliśmy uczestnikami jeszcze kilkanaście tygodni temu.

Dlatego udział w piątkowym, kilkudziesięcioosobowym  spotkaniu online, przygotowanym przez partnerski Institut La Salle w Douai, był dla grupy uczniów klas dwujęzycznych z językiem francuskim naszego liceum wyjątkowy.

Wraz z kolegami z Francji i z Belgii podsumowali oni zrealizowany w tym roku szkolnym projekt „Vivre avec pour le vivre ensemble” poświęcony tematyce holokaustu. Uczniowie klas IAG, IAP, IIA i IIB mieli w tym przedsięwzięciu swój udział  – 21 stycznia odbyło się wspólne zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau i dyskusja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

W piątek, na zakończenie projektu wszyscy mogli uczestniczyć również w rozmowie z Państwem Sarą i Paulem Tajchner – dziećmi byłych więźniów obozu Auschwitz. Ta  żywa lekcja historii była zarazem upamiętnieniem ofiar holokaustu i refleksją nad kondycją i problemami współczesnego świata.

Pięknym akcentem kończącym spotkanie i jednocześnie cały projekt było wykonanie przez francuskich uczniów głównego motywu muzycznego z filmu „Lista Schindlera”.

teams douai