Od 21/04 do 27/04 uczniowie szkoły belgijskiej gościli u uczniów klasy wstępnej oraz 1A. Program pobytu naszych przyjaciół był bardzo intensywny, bogaty w historię Polski, Krakowa, a przede wszystkim pozwolił uczniom rozwinąć swoje umiejętności językowi i stworzyć przyjaźnie na długie lata .
W poniedziałek uczniowie polscy wraz z swoimi korespondentami odkrywali tajniki Starego Miasta poprzez grę miejską. Popołudniu Belgowie zwiedzili Katedrę Wawelską z panią Natalią Korzycką-Hareńczyk – naszą nauczycielką j.francuskiego, która posiada również uprawnienia na przewodnika miejskiego.
Kolejnego dnia wszyscy ruszyli do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie polscy uczniowie opowiedzieli wspaniałą historię okolicy, o legendach związanych z ruinami zamku w Ojcowie, jak i o cudownym źródełku miłości i Bramie Krakowskiej. Następnie wszyscy mogli upiec kiełbaski przy ognisku.
Popołudniu wszyscy świetnie się bawili w Ogrodzie Doświadczeń.
W środę Belgowie ruszyli na odkrycie śladów żydowskich w Krakowie, zwiedzając Podgórze – dawne getto krakowskie, teren byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow, kończąc spacerem po uroczym Kazimierzu. Mieli również okazję spróbować pysznych zapiekanek z placu Nowego.
Czwartek był dniem pamięci Holokaustu. Belgowie ruszyli na zwiedzanie największego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a następnie na zajęcia warsztatowe, aby pogłębić swoją wiedzę na temat obozów.
Tymczasem polscy uczniowie mieli okazję zapoznać się system edukacyjnym w Belgii, dzięki lekcji z jednym z nauczycieli belgijskim Jean-Marie Gerard.
W piątek polscy uczniowie zabrali swoich korespondentów do Nowej Huty. Tu uczniowie polscy opowiedzieli o historii dzielnicy, założeniach miasta idealnego według władz komunistycznych. Kolejnym etapem zwiedzania było wejście do budynków administracyjnych oraz schronów w lat 50.
Wieczorem odbyło się pożegnanie Belgów w szkole.
W sobotę o godzinie 17.00 wszyscy spotkali się na lotnisku, aby pożegnać Belgów. Uczniowie tak mocno się zaprzyjaźnili, że nie odbyło się bez łez i obietnic, że wkrótce się zobaczą.
Wymiana polsko-belgijska pozostawiła nam cudowne wspomnienia, serca pełnych ciepłych uczuć i przyjaźnie na długie lata.
Czekamy na kolejne wymiany.