Rydlówka (4)Wydarzenie, jakie miało miejsce 4.04.2022 w Muzeum Krakowa – Rydlówka, odbyło się pod przewodnictwem Pana Profesora Dariusza Kosińskiego. Spotkanie było poświęcone angielskiemu przekładowi „Studium o Hamlecie” Williama Stanislawa Wyspiańskiego z 2019 r. Dzięki gościnności ze strony muzeum, zebrani mogli choć na chwilę poczuć klimat wesela Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną (20 listopada 1900 roku), które opisał w swym arcydramacie również Stanisław Wyspiański.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rydlówka (2)Głównym interlokutorem był Patrick Spottiswoode, założyciel instytucji Globe Education i Senior Research Fellow funkcjonujących przy teatrze Shakespeare’s Globe. Wszyscy goście mogli Przysłuchiwać się rozmowie Gospodarzy muzeum. i gości.

 

 

 

 

 

 

 

Rydlówka (3)Tak oto relacjonuje to wydarzenie jedna z uczestniczek wykładu – uczennica klasy III AP Karolina Gola:

„Miałam przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawym wydarzeniu, które zaproponowała moja polonistka – Katarzyna Bomba.

Wykład poprowadzili: Patrick Spottiswoode, dr hab. Waldemar Raźniak- reżyser oraz dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i prof. Dariusz Kosiński- badacz teatralny, Kierownik Pracowni Kultury Polskiej na Świecie w jednym z instytutów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją wypowiedzią najbardziej zainteresował mnie Pan Spottiswoode, który opowiedział nam, w jaki sposób powstało tłumaczenie angielskie studium Stanisława Wyspiańskiego o „Hamlecie”. Rozmowa trzech Panów nieraz rozbawiła widownię oraz wprowadziła sympatyczną atmosferę. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak ciężki był proces przełożenia tej książki, choćby z powodu na samą potrzebę tłumacza, którego językiem ojczystym byłby polski, jak i angielski. Byłam również pod wrażeniem tłumaczki, która każdą wypowiedź Pana Patricka Spottiswoode’a powtarzała w języku polskim, w przypadku, gdy ktoś ze słuchaczy nie zrozumiał jej po angielsku.

Moim zdaniem wykład był bardzo interesujący i zabawny, bardzo się cieszę, że miałam szansę w nim uczestniczyć oraz przy okazji zwiedzić Rydlówkę”.

 

 

Rydlówka (1)

Rydlówka