Pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 r. w wieku 86 lat. Urna z jego prochami została tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Przeniesienie prochów artysty przełożono na drugą rocznicę śmierci, tj. 29.03.2022r. ze względu na sytuację pandemiczną. Mszę świętą żałobną poprzedziło wystawienie urny w kościele św. Floriana z udziałem rodziny i osób najbliższych.

1

W kościele wystąpiły związane z kompozytorem: Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia. Następnie ulicami Krakowa – od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny i ul. Grodzką do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła – przeszedł kondukt żałobny.

Wzdłuż drogi uroczyście stały sztandary Szkół krakowskich, a wśród nich sztandar Szkoły Podstawowej nr 35,
który reprezentowały Uczennice:

• Ewelina Arlet-Głowacka,
  • Barbara Gibas,
  • Weronika Malinowska

oraz sztandar XVII Liceum, który reprezentowali uczniowie:

• Zuzanna Jędrzejowska
  • Anna Niewiarowska
  • Bartosz Lisowski

Na uroczystej Mszy świętej, która miała charakter państwowy, ze względu na niewielką przestrzeń świątyni obecni byli najbliżsi i osoby zaproszone przez rodzinę kompozytora, a także przedstawiciele władz państwowych ( m.in. Prezydent RP Andrzej Duda) oraz przedstawiciele środowisk artystycznych.

W galerii można zobaczyć kilka fotografii z tego dnia.

1 kwietnia , 2022|