W czwartek 18 stycznia klasa 3c wraz z panią Elwirą Sobczyk wybrała się w ramach lekcji języka polskiego do Regionalnego Muzeum Młodej Polski – Rydlówki. Wyjście to było utrwaleniem i poszerzeniem naszej wiedzy związanej z dramatem Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Dzięki pani przewodnik mieliśmy okazję poznać bliżej historię, tradycje, zwyczaje i sztukę charakterystyczną dla XIX- wiecznej wsi polskiej. Dowiedzieliśmy się także o warunkach historycznych panujących za życia takich postaci jak Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer czy Stanisław Wyspiański.

Po wejściu do Rydlówki w pierwszym pomieszczeniu i podziwialiśmy obrazy przedstawiające kulturę i życie mieszkańców wsi. Wiele dzieł malarskich powiązanych było ze zjawiskiem chłopomanii, czyli zainteresowaniem życiem wsi i chłopskiej społeczności, które przejawiało się wśród inteligencji młodopolskiej. Następnie znaleźliśmy się w izbie, w której odbywało się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Pani przewodnik przekazała nam wiele informacji dotyczących genezy utworu Wyspiańskiego. To właśnie w tym pomieszczeniu autor „Wesela” obserwował bawiących się ludzi, co zainspirowało go do napisania dramatu. Przeszliśmy do izby gospodarza – Włodzimierza Tetmajera. Tu na biurku znajdowały się jego prace, zarówno artystyczne jak i literackie. Ściany zdobiły autentyczne obrazy i rekwizyty, które doskonale znamy z didaskaliów rozpoczynających I akt „Wesela”. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był alkierz. Tu oglądaliśmy obrazy rodzinne i portrety gości oraz mieszkańców Rydlówki, o których ciekawie opowiadała pani przewodnik. Podsumowując, nasze wyjście uważamy za udane, gdyż mogliśmy się wiele dowiedzieć o młodopolskiej wsi i zwyczajach panujących wśród jej mieszkańców. Jest to dla nas niesamowicie ciekawe, a także przydatne w kontekście matury. Szczerze zachęcamy wszystkie klasy licealne do odwiedzenia Rydlówki, a szczególnie te aktualnie omawiające epokę Młodej Polski.

Patrycja Loranc, klasa IIIC

422749584_719855686921082_6966265820075152172_n