W naszej szkole, która jest kojarzona – i słusznie! – z językiem francuskim miało ostatnio miejsce wydarzenie niezwykłe, nie tylko dla naszej szkoły, nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski: Dni Węgierskie. W dniach 9 – 13 czerwca 2018r. język węgierski i Węgry zapanowały w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Krakowie niepodzielnie!

napis na sali

Dni Węgierskie zorganizowane zostały pod patronatem Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Pretekstem do przygotowania tego wyjątkowego wydarzenia był fakt, od 2 lat uczniem naszego Gimnazjum nr 18  jest Węgier Patryk Békefi oraz to, że nasze XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Młodej Polski od lat współpracuje z Liceum im. Ferenca Kölcseya w Budapeszcie. Uroku tym kontaktom dodaje fakt, że językiem komunikacji jest francuski, gdyż obydwie placówki są szkołami dwujęzycznymi z tym właśnie językiem.

Dni Węgierskie były kulminacją wielu wydarzeń organizowanych od kilku miesięcy. W marcu bowiem nasi licealiści odwiedzili swoich przyjaciół w Budapeszcie, a od 9 czerwca goście z Budapesztu przebywali w naszym mieście. Ten wspólnie spędzony czas był okazją do poznania historii, kultury i obyczajów obu naszych narodów. Jednym z ważnych punktów programu był wykład profesora Istvána Kovácsa, dyplomaty, historyka i pisarza, na temat wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Bardzo ważne było również przemówienie pani Adrienne Körmendy, Konsul Generalnej Węgier w Krakowie na temat przyjaźni polsko-węgierskiej na przestrzeni wieków.

pni Konsul     pan Profesor

Obchodom Dni Węgierskich towarzyszyło wiele przedsięwzięć zainicjowanych przez uczniów i nauczycieli obydwu szkół. Na szkolnych korytarzach oglądaliśmy wystawę „Mosty – Czasy –Budapeszt”. Przyglądaliśmy się węgierskim pejzażom, podziwialiśmy wielkość węgierskich wynalazców i odkrywców, a także obejrzeliśmy ekspozycję literacką poświęconą literaturze pięknej obydwu krajów.

książki   wystawa

Towarzyszyły nam wspólne dla historii obu krajów postaci, a czas umilała węgierska muzyka różnych epok. Pokazaliśmy swoje tańce ludowe, uczyliśmy się ich nawzajem. Staraliśmy się przybliżyć uczniom węgierskim kulturę i historię Polski, a wyniki quizów dla nich przygotowanych pokazywały, że nasi gości bardzo się starają 🙂

taniec1

W poniedziałkowy wieczór w szkole królowały kuchnie: polska i węgierska – same pyszności!

Poznaliśmy też autorów najciekawszych prac plastycznych, uczestników konkursu „Polska – Węgry. Co nas łączy? 1000 lat  stosunków polsko-węgierskich”.

Nie zabrakło sportowych emocji, bowiem uczniowie zaprzyjaźnionych szkół rozegrali mecz siatkówki o Puchar Bratanków. Wygrała drużyna polska, ale Węgrzy również otrzymali Puchar: „Dla walczących do końca” 🙂

Ostatni dzień poświęcony był projekcjom filmów węgierskich i warsztatom literackim. Patryk przeprowadził warsztaty z języka węgierskiego dla uczniów swojej klasy, a pan Daniel Warmuz, tłumacz języka węgierskiego – warsztaty dla nauczycieli. Było ciekawie!

Obejrzyjcie zdjęcia!

Przeczytajcie szczegółowy program Dni Węgierskich:

Program Dni Węgierskich w ZSO nr 7