Od początku roku szkolnego licealiści uczestniczyli w zajęciach dotyczących profilaktyki używania substancji psychoaktywnych prowadzonych przez psychologa szkolnego. Celem programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

IMG_7639

Założeniem programu jest wzbudzenie u młodzieży refleksji nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość, a mniej do dotychczas stosowanych motywów w rodzaju zdrowia jako takiego lub wolności jako takiej. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia. Program ARS oparty jest na kombinacji składającej się z wiodących strategii profilaktycznych (klaryfikowania wartości, modyfikowania błędnych przekonań, rozwijania umiejętności życiowych, budowania więzi ze wspólnotą szkolną/ rodzinną) oraz przekazu istotnych informacji, czyli strategii uzupełniającej (informacyjnej). Ważnym aspektem poruszanym podczas tych zajęć jest również sprawa trwałości związków ludzi, rodziny wolnej od nałogów, szczęścia dzieci wychowywanych w kochającej się rodzinie.

Nasi licealiści wykazali duże zaangażowanie w zajęcia o takiej tematyce. Padło mnóstwo pytań, przeprowadziliśmy wiele ciekawych dyskusji oraz wymieniliśmy się spostrzeżeniami. Jesteśmy przekonani, że poprzez realizację tego programu pomogliśmy w kształtowaniu prozdrowotnych postaw i zachowań młodych ludzi, co korzystnie wpłynie na ich zdrowie w dorosłym życiu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.